top of page

Fulya Peker

H.Ü. Ankara Devlet Konservatuvarı Tiyatro Bölümü'nde lisans ve Brooklyn College/ City University of New York Tiyatro, Tarih, Edebiyat ve Eleştirisi programında yüksek lisansını tamamladıktan sonra New York’ta deneysel tiyatronun önde gelen isimleriyle; oyuncu, vokalist ve performans sanatçısı olarak çalışmış olan Peker; yönetmen, yazar ve koreograf olarak uluslararası sahnelerde tasarımını da üstlendiği projeler sergilemiştir.

 

13th Street Repertory Theater’da baş dramaturg asistanı, Wooster Group ve Ontological-Hysteric Theater’da prodüksiyon asistanı olarak staj yapmıştır. Tanınan yönetmen Richard Foreman ile 3 yıl oyuncu olarak çalışmıştır. Müzisyen John Zorn’un ‘Astronome: A Night at the Opera’ adlı eserinde oynamış; Robert Ashley’nin ‘Automatic Writing’ adlı eserini 70’lerden sonra ilk kez canlı olarak seslendirmiş; ve fotoğrafçı David Michalek’in Lincoln Center’da gösterilen ‘Portraits in Dramatic Time’ adlı film enstalasyonunda Holy Hunter, Alan Rickman, Liev Schreiber gibi tanınan isimlerin yanında kamera önüne geçmiştir. Butoh dans ustası Kan Katsura ve deneysel müzik tiyatrosu Object Collection ile fiziksel ve vokal çalışmalarını sürdürmüş; güzel sanatlar, edebiyat ve felsefe organizasyonlarıyla ortak projelere imza atmıştır. 

 

Şiirleri, tercümeleri ve makaleleri hem Türkiye’de hem de Amerika’da yayınlanmıştır (Contra Mundum Press, Hyperion: On the Future of Aesthetics, Tiyatro Dergisi); çalışmaları birçok kez Village Voice, New York Times, Brooklyn Rail ve Time Out NY eleştirmenlerinden olumlu eleştiriler almıştır. Peker, Modern Mythologies Project ve Katharsis Perofrmance Project’in kurucusu ve genel sanat yönetmenidir. Halen İstanbul’da Bilgi Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde Yönetmenlik ve Prodüksyon dersi vermeye ve uluslararası alanda performanslar sunmaya devam etmektedir. Yazdığı, yönettiği bazı oyunlar ve performanslar: Hands of a Suicide, Broken Umbilical Cord, Consciousness of Chaos, Last Largo, Natura Morta, Gates of Hell, Arşenin Adımları, Requiem Aeternam Deo, The Plague, The Void, The Red Book, DEM.

 

Daha fazla bilgi için: www.fulyapeker.com

bottom of page